Ze Shmuelem Chafetsem, Venture Partnerem w izraelskim funduszu Giza Venture Capital, rozmawiamy o inspiracjach dla liderów, możliwościach polskich inżynierów i źródłach kompetencji biznesowych.
Czy praca dla rządu sprawdza się jako rozgrzewka przed biznesem?
Kiedy młodzi ludzie pytają mnie o radę, zawsze mówię im, że moim najmądrzejszym posunięciem było zatrudnienie się w parlamencie. Można uzyskać szerszą perspektywę i zetknąć się z sytuacjami, z jakimi młody człowiek nie spotka się w świecie biznesu.
W Izraelu każdy minister ma 5–6 asystentów w wieku dwudziestu kilku – trzydziestu lat. Z tych, których znałem, niektórzy wciąż robią karierę w administracji rządowej, niektórzy zasiadają w parlamencie, a jeszcze inni zaczynają działalność biznesową. Ta praca zmusza młodego człowieka do podejmowania wielu decyzji. Sądzę też, że każdy, kto pracuje w biznesie, powinien zrozumieć działanie i sposób myślenia rządzących oraz to, w jaki sposób wpływają na biznes.
Co dają takie doświadczenia w pracy dla funduszu VC?
Zarówno polityka, jak i fundusze VC to przede wszystkim kapitał ludzki. We wczesnej fazie dynamika działalności firm opiera się głównie na własności intelektualnej, czyli zależy od ludzi. Podobnie jest w polityce – każda strona stara się zrozumieć potrzeby i oczekiwania ludzi stojących po drugiej stronie. Ważne doświadczenia zdobyłem również jako konsultant, zarówno rządowy jak i biznesowy – nauczyłem się analizować i szybko reagować na zmieniające się warunki. To bardzo pomaga w przypadku funduszu VC, ponieważ każdego dnia stykam się z nowymi technologiami, o których nic nie wiem, z pomysłami, które nie przyszłyby mi do głowy, z zespołami, które widzę po raz pierwszy, z rynkami, o których niewiele słyszałem. Muszę analizować mnóstwo danych – biznesplany, produkt, strategię, rynek…
Partnerzy w funduszach VC często zaczynali jako przedsiębiorcy…
Jeśli dotąd robiłeś tylko jedną rzecz, to, nawet jeżeli odniosłeś sukces, nie masz wiedzy, którą można zdobyć dzięki zmaganiu się z wieloma zagadnieniami. Zwykle komunikowałem się z kadrą zarządczą. Spędziłem wiele czasu z ludźmi na wysokich stanowiskach, najczęściej w trakcie kryzysu, przyglądając się, jak radzą sobie z problemami. Dzięki tym doświadczeniom wiem, jakie cechy powinien mieć dobry lider.
To tylko fragment wywiadu, który ukazał się w Proseed #33. Aby uzyskać pełny dostęp do unikalnych treści magazynu zamów subskrypcję na proseedmag.pl/subskrypcja.
Wolisz słuchać? Pobierz Proseed Audio #33 za jedyne 9,90 zł.
Chcesz sprawdzić jakość, zanim zapłacisz? Zapisz się na darmowy newsletter i otrzymuj co miesiąc bezpłatne wydanie Proseed.